Vad är egentligen skillnaden mellan jordade och ojordade eluttag och stickproppar? Och varför spelar det roll när du använder elektriska apparater utomlands?
En jordad stickpropp har en anslutning för skyddsjord som är en säkerhetsfunktion. Den kan leda bort felström om något går fel i apparaten. Du känner igen den på:

Jordade kontakter måste anslutas i jordade eluttag. Du måste också ha en jordad adapter. Läs mer om dessa lite längre ner i guiden.
En ojordad stickpropp saknar skyddsjord. Många moderna apparater är konstruerade för att vara säkra utan jord genom att de är dubbelisolerade. Du känner igen dem på:
De flesta mobil- och USB-laddare samt övrig mindre elektronik är ojordat.


Ojordade kontakter kan anslutas i både jordade och ojordade eluttag samt adaptrar.
Det vanligaste när vi reser är att vi bara har ojordade förbrukare. De flesta laddare är ojordade. Vissa datorer, locktänger, hårfönar och andra ”större” förbrukare kan dock vara jordade (för hårfön och locktång, läser även vår guide om spänning). Så inventera inför varje resa.
Om du bara har ojordade förbrukare (stickkontakter) med dig behöver du inte tänka så mycket. Du kan köpa både jordade och ojordade adaptrar. Dina förbrukare kommer att fungera i båda. Det enda du behöver tänka på är om du reser till länder med amerikanska eluttag som kan vara av både typ A (ojordade) och typ B (jordade). Om du köper en jordad adapter så kommer den inte fungera i ojordade eluttag. Köp därför hellre en adapter av typ A. (Läs mer nedan för tydligare bilder) För övriga länders eluttag behöver du inte bry dig.
Om du har har minst en jordad förbrukare måste du tänka på att både adaptern och eluttaget är jordat. Det enklaste sättet att se att adaptern är jordad är att den har ett runt hål för stickkontakterna med jordstift (ungefär som våra vanliga jordade eluttag hemma):

Adaptrar med ”platt yta” med många hål saknar jordstift för våra svenska adaptrar. Dvs dessa typer jordar inte. Dessa är vanliga bland multiadaptrar. Din stickkontakt kommer att passa, men den blir inte jordad. Exempel:

Störst skillnad är det när du reser till länder med amerikansk standard. De har både typ B (jordad) och typ A (ojordad).
Om du reser med både jordade och ojordade förbrukare så kan det faktiskt vara bra att ha med sig en adapter av varje. Då klarar du båda typer av eluttag.
Dessa har två platta stift. De kommer även att fungera i jordade eluttag av typ B (se nedan).


Dessa har tre stift. Det runda ”mittersta” är jorden. Adaptrar av typ B kommer inte att fungera i ojordade eluttag av typ A då detta jordstift inte går in.


Många franska eluttag är av typ E och har inte jordstiften på sidorna utan som en pinne som går ut från eluttaget. För ojordade förbrukare är detta inga problem, men för dina jordade stickkontakter kan det vara det.

Kolla därför om din stickkontakt har ett runt hål i sig där det franska jordstiftet passar.

Det är egentligen relativt onödigt att köpa en adaptrar för dessa tillfällen. Denna adapter från Brennenstuhl har en del med stöd för denna pinne. Men enklast (och billigast) är att du kollar med dina vanliga grenuttag, de flesta har detta hål och passar därför bra som adapter.
I Indien och några grannländer används typ D. Många guider säger att Indien även har typ M. Detta gäller stora förbrukare som t.ex. kylskåp, du behöver ingen adapter av typ M när du reser till Indien (om du inte tänkte ta med dig en kyl). Se bilder på typ D här:


Eluttag i Storbritannien är av typ G, detsamma gäller många gamla brittiska kolonier runt om i världen.


Israel har en helt egen standard som heter typ H. Många eluttag är även av typ E, läs mer under vår guide till Israel.


I stora delar av Asien och Oceanien används typ I. Den ser ut så här:


Schweiz har en egen standard för jordade uttag som kallas typ J. Den yttre formen är samma som för Europlug, men här får även jordstiftet plats.


Även vårt grannland Danmark har en egen typ av eluttag, typ K. Här är jordstiftet annorlunda vilket gör att det krävs en adapter om du reser med jordade förbrukare.


I Italien har de också en egen standard för jordade eluttag, typ L. Här kommer jordstiftet i mitten. Den yttre formen är som en Europlug.


I Sydafrika och ett par grannländer används eluttag av typ M. Dessa är de största i världen vilket gör att de brukar vara svåra att få med på multiadaptrar.


Brasilien har också ett eluttag som bygger på Europlug och kallas för typ N. Här är jordstiftet i mitten.


Thailand har också en egen standard, typ O. Denna är dock inte jättevanlig. Läs vår adapterguide till Thailand för tips om adaptrar.


En apparat som är beroende av skyddsjord ska inte användas i ett ojordat uttag eller med en ojordad adapter.
Om ett elektriskt fel uppstår kan exempelvis apparatens metalldelar bli spänningsförande. Skyddsjorden är till för att leda bort felström och hjälpa skyddet i elanläggningen att koppla bort strömmen.
Utan fungerande skyddsjord kan denna säkerhetsfunktion saknas, vilket i värsta fall kan innebära risk för allvarlig elstöt.